Tabele cronologice

Bibliografie

LISTE & CRONOLOGIE
TRIBURI GETO – DACE
Triburi proto – geto-dace
 Agatarşii – localizaţi în Transilvania şi Moldova de Herodot. Ulterior ei vor fi denumiţi costoboci şi carpi/carpodaci
 Crobizi – localizaţi pe malurile Istrului (Herodot)
 Geţi – de la Munţii Balcanici spre nord pâna la Carpaţi şi zona Dobrogei (Herodot)
 Taurii – localizaţi la gurile Dunării (Herodot)
 Terizi – localizaţi pe malurile Istrului (Herodot)
 Trauşi – localizaţi pe malurile Istrului (Herodot)
 Sigini – localizati la sud de Istru (Herodot). Ulterior sigini vor fi denumiti moesii, mysii sau pur şi simplu geţi de către Tucidide
Triburi geto – dace
 Albocensii – localizați în jurul orașului Alboca, Banat. Menționați de Ptolemeu.
 Ansamensii – localizați pe Someș, în Nord-Vestul Transilvaniei. Tribul este atestat de inscripții romane, un sat purtând numele acestui trib: vicus Ansamensium.
 Appullii – localizați în jurul orașului Apulum. Sunt menționați de textul antic cunoscut sub numele de Consolatio ad Liviam.
 Biephii / Biefii – localizați în Nord-Estul Banatului. Sunt amintiți de Ptolemeu.
 Biesii – pe malurile Mureșului. Sunt amintiți de Ptolemeu.
 Burii | Buridavensii – capitala Buridava>Ocnele Mari, Oltenia. Sunt menționați de Ptolemeu.
 Carpii | Carpodacii -unul din cele mai mari și importante triburi dacice ce a locuit la est de Carpați până la Nistru.
 Caucoensii -trib dacic, localizat de V.Pârvan în “regiunea de munte din Neamț și Bacău și ținutul spre apus din țara secuilor”. Caucoensii au fost vecinii de Sud ai costobocilor, locuind Nordul Moldovei, inclusiv în partea carpatică și dincolo de Siret până la Nistru. Sunt menționați de Ptolemeu.
 Ceiagisii | Keiagisii -trib aflat la Sud de potulatensi, adică în Sud-Vestul Munteniei și Sud-Estul Olteniei (cursul inferior al Oltului). Sunt menționați de Ptolemeu.
 Costobocii -triburi de daci liberi care au locuit în Nordul și Nord-Estul Daciei.
 Cotensii -unul din principalele neamuri geto-dacice. V.Pârvan îi localizează pe “enigmaticii cotensi” în Estul Daciei, respectiv în Sud-Estul Moldovei. Sunt menționați de Ptolemeu la sud de ratacensi, caucoensi și biefi.
 Crobizii -trib getic cel mai probabil din Dobrogea, au fost conduși de Isanthes, menționați de Herodot și Ptolemeu.
 Dacii
 Geții
 Harpii -localizați la Nord de gurile Dunării, între Prut și Nistru, sudul Basarabiei. Menționați de Ptolemeu.
 Moesii sau Mysi – localizati de Herodot intre Muntii Balcanici si Dunare
 Obulensii -trib getic localizat după izvoare vechi și după cercetări recente în Estul Dobrogei, unde s-au descoperit numeroase orașe, posibile capitale ale acestui trib. Tribul obulensilor este menționat de Ptolemeu.
 Oinensii -trib traco-getic, localizat în Estul Moesiei inferioare, adică partea de Vest a Dobrogei Centrale. Sunt menționați de Ptolemeu.
 Ordyssii | Ordenssos -trib de pe malurile Argeșului.
 Pelii
 Piageții
 Piefigii -localizați de V.Pârvan în Câmpia Munteană.
 Potulatensii -neam dacic, după opinia lui V.Pârvan ar fi populat părțile de Nord ale Olteniei și zona deluroasă din Vestul Munteniei. Sunt menționați de Ptolemeu.
 Predavensii -trib dacic, localizat la Nord de Mureșul inferior, până aproape de Crișuri.
 Racataii | Racatriaii -triburi dacice de pe teritoriul actualei Ungarii.
 Ratacensii | Racatensii -trib plasat de V.Pârvan în platoul transilvănean dintre Târnave și Someș.
 Sacii -trib dacic, localizat de V.Pârvan în jurul orașului Sacidava, la sud de Axiopolis (Cernavodă).
 Saldensii
 Sargeții -localizați în Vestul Mureșului și pe Siret.
 Sensii | Siensii -trib dacic localizat de V.Pârvan de-a lungul râurilor Ialomița și Buzău adică în partea de Nord-Est a Munteniei, corespunzătoare județelor Buzău și Brăila.
 Sucii -capitala Sucidava>Corabia, Oltenia
 Tyrageții -localizați pe malurile Nistrului(Tyras).

ORASE DACICE – NUME CUNOSCUTE

ACIDAVA – [Enoşeşti,OT]
AEGYSSUS – [Tulcea,TL]
AIZISIS – [Fârliug,CS]
ALBOCA – neidentificat – Oraş din sudul Banatului, capitala albocensilor.
ALBURNUS – [Roşia-Montană,AB] – Centru dacic al exploatării aurifere.
ALTINUM – [Oltina,CT]
AMPELUM – [Zlatna,AB] – Centru dacic al exploatării aurifere.
AMUTRIUM – [Butoieşti,MH]
APPOLONIA – [Sozopol,BG] – Întemeiat în sec. VII îen de milesieni la Marea Neagră.
APOULON – [Piatra Craivii,AB] – Ipotetic – o posibilă denumire ar fi Ranisstorum.
APULUM – [Alba-Iulia,AB] – Capitala apulilor.
AQUAE – [Călan,HD] – Aşezare geto-dacă cunoscută sub numele roman renumită prin băile sale.
ARCIDAVA – [Vărădia,CS]
ARCOBADAVA – neidentificat – Menţionat de Ptolemeu în Banat.
ARGEDAVA – [Popeşti,ILFOV] – Capitala burilor, oraşul în care s-a născut Burebista.
ARRUBIUM – [Măcin,TL]
AXIOPOLIS – [Cernavodă,CT]
BERHOE – [Băroiu,VL]
BERZOBIS – [Berzovia,CS]
BONONIA – [Vidin,DJ]
BORYSTHENES – [Olbia,RUSIA] – La vărsarea Bugului – vechiul Hypanis.
BRITONIA – [lângă actuala Sarmizegetusa,HD] – Vechiul nume al actualului sat Brătunia.
BURICODAVA – neidentificat – Localitate menţionată într-o inscripţie din Steklen – antica Novae din Bulgaria.
BURIDAVA – [Ocnele-Mari,VL] – Importantă aşezare geto-dacă, aparţinea tribului burilor.
BURIDAVA – [Stolniceni,VL] – Castru roman cu o puternică aşezare civilă în jurul lui.
BUTERIDAVA – neidentificat – Oraş din Dobrogea nordică.
CALLATIS – [Mangalia,CT] – Întemeiat de grecii din Heracleea Pontică în sec. VI îen.
CAPIDAVA – [Capidava,CT]
CARPIS – [Budapesta,HU] – Menţionat de Ptolemeu la N de Aquincum (Budapesta).
CARSIDAVA – [Horodiştea-Păltiniş,BZ]
CARSIUM – [Hârşova,CT] – Veche aşezare geto-dacă lângă care s-a construit un castru roman.
CLEPIDAVA – neidentificat – Menţionat de Ptolemeu sub râul Tyras lângă Dacia.
COMIDAVA – [Bacău,BC] – Locaţie aproximativă.
CUMIDAVA – [Râşnov,BV] – O inscripţie romană atestă numele dacic al cetăţii.
DACIDAVA – [Carei,SM]
DINOGETIH – [Bisericuţa,TL] – Lângă Gărvan.
DOKIDAVA – [Şimleul Silvaniei,SJ] – Ipotetic – situat de Ptolemeu în NV României.
DROBETA – [Drobeta Turnu Severin,MH]
DYONISOPOLIS – [Balcik,BG] – Aşezare grecească întemeiată de milesieni pe malul Pontului Euxin.
GENUCLA – neidentificat – Capitala regelui Zyraxes în Dobrogea.
GERMISARA – [Geoagiu,HD] – În traducere ‘apă caldă’, băile termale regale dacice.
GERMIZENA – neidentificat
GIRIDAVA – neidentificat
HELIS – neidentificat – Capitala regelui Dromichaetes în Câmpia Munteană.
HISTRIA – [Istria,CT] – Întemeiat de milesieni în sec. VII îen la N de Constanţa.
MARCODAVA – [Ocna-Mures,AB] – Ipotetic.
MESEMBRIA – [Neşebâr,BG]
MICIA – [Veţel,HD] – Aşezare dacică apoi un puternic castru roman.
NAPOCA – [Cluj-Napoca,CJ]
NETINDAVA – [Piscul Crăsani,ILFOV] – Ipotetic.
ODESSOS – [Varna,BG] – Întemeiat de milesieni în sec. VI îen la Marea Neagră.
OLBIA – [Parutino,RUSIA] – Întemeiată de milesieni în sec. VII îen la gura Bugului.
PARTISCUM – [Szeged,HU] – Oraş aflat la confluenţa Mureşului cu Tisa.
PATRIDAVA – neidentificat – Menţionat de Ptolemeu în N Moldovei.
PELENDAVA – [Craiova,DJ]
PERBURDAVA – neidentificat – Posibilă denumire a oraşului Piroboridava.
PETRODAVA – [Piatra Neamţ,NT] – Cetatea conţine sanctuare care amintesc de cele din cetăţile din munţii Orăstiei. Se afla in regatul lui Dicomes.
PIROBORIDAVA – [Poiana-Adjud,VR]
POROLISSUM – [Moigrad,SJ]
POTAISSA – [Turda,CJ]
RAMIDAVA – [Râmnicu-Sărat,BZ] – Locaţia este aproximativă – a fost capitala cotensilor.
RANISSTORUM – neidentificat – Posibilă denumire a oraşului Apoulon.
RECIDAVA – neidentificat
RUSIDAVA – [Drăgăşani,VL] – Aşezare dacică apoi un puternic castru roman ce facea parte din Limes Alutanus.
SACIDAVA – [Topalu,CT] – Vechi oraş dacic în apropiere de Capidava.
SACIDAVA – [Miercurea,SB]
SANGIDAVA – neidentificat – Ipotetic identificat cu aşezarea de la Topliţa după menţiunea lui Ptolemeu.
SARMIZEGETUSA – [Dealul Grădiştii,HD] – Capitala Daciei burebistiene şi postburebistiene.
SETIDAVA – neidentificat – Localizat de Ptolemeu imprecis, după C.Daicoviciu între Nistru şi Nipru.
SINGIDAVA – [Măgura,HD] – Ipotetic – între Bretea Muresului şi Brănişca.
SINGONE – neidentificat – Situat de Ptolemeu în faţa orasului Brigetio.
SORNUM – [Slobozia,IL] – Localizarea este aproximativă, a fost capitala piefigilor.
SUCIDAVA – [Celei-Corabia,OT] – Atestată începând cu mil. III îen.
SUCIDAVA – [Izvoarele,CT]
SUSUDAVA – neidentificat – Localizat de Ptolemeu imprecis, după C.Daicoviciu între Nistru şi Nipru.
TAMASIDAVA – [Brad,BC] – Ipotetic – situat de Ptolemeu pe malul stâng al Siretului.
TAPAE – [Tăpia,HD] – Porţile de fier ale Transilvaniei.
TIASON – [Tinosu,PH] – Ipotetic – situat de ptolemeu în V Munteniei.
TIBISCUM – [Jupa-Caransebeş,CS]
TRIFULAN – neidentificat – Menţionat de Ptolemeu în N Moldovei.
TROESMIS – [Turcoaia,TL]
TSIERNA-DIERNA – [Orşova,MH]
TURREMUCA – neidentificat
ULMETUM – [Pantelimonu de Sus,CT]
ULPIANUM – [Oradea,BH]
UTIDAVA – [Tg. Ocna,BC] – Ipotetic – pe înălţimea Titelca la 500m la S de oras pe râul Trotuş, situat de ptolemeu pe valea Oituzlui.
ZARGEDAVA – [Răcătău-Negri,BC] – Ipotetic – situat de Ptolemeu pe malul stâng al Siretului.
ZIRIDAVA – [Pecica,AR]
ZISNUDAVA – neidentificat
ZUROBARA – [Timişoara,TM] – Menţionat de Ptolemeu în Banat.
ZUSIDAVA – neidentificat – Mentionat de Ptolemeu în NE Munteniei.

ORASE DACICE – NUME NECUNOSCUTE

ALBEŞTI,AG – Cetate dacică întărită cu şanţ, val de pământ şi palisadă.
ARDEU,HD – Cetate dacică întărită cu şanţ, val de pământ şi palisadă.
ARPAŞU DE SUS,BV – Cetate dacică întărită cu şanţ, val de pământ şi palisadă.
BĂNIŢA,HD – Cetate din Complexul Sarmizegetusei care apăra accesul spre capitală dinspre Valea Jiului.
BĂRBOŞI,GL – Cetate dacică întărită cu şanţ, val de pământ şi palisadă.
BÂRLĂDEŞTI,VS
BERNADEA,MS – Cetate dacică întărită cu şanţ, val de pământ şi palisadă.
BÎTCA DOAMNEI,IS – Cetate dacică întărită cu ziduri de piatră.
BLIDARU,HD – Cetate din Complexul Sarmizegetusei, puternic fortificată în două etape, probabil pe vremea lui Burebista prima oară şi pe vremea lui Decebal a doua oară.
BREAZA,BV – Cetate dacică întărită cu ziduri de piatră.
BRĂNEŞTI,GL
BUTEA,IS
CÂRLOMĂNEŞTI,BZ
CETĂŢENI,AG – Cetate dacică întărită cu ziduri de piatră.
CIOCLOVINA,HD – Cetate fortificată cu ziduri a căror lăţime variază între 8 şi 14m lăţime. Zidul principal avea 2,5km lungime cu 33 de ziduri perpendiculare.
CIURBEŞTI,IS
CÎMPURI-SURDUC,HD – Cetate dacică întărită cu ziduri de piatră. – Cetate dacică întărită cu şanţ, val de pământ şi palisadă.
CLIT,AR – Cetate dacică întărită cu şanţ, val de pământ şi palisadă.
COSTEŞTI,HD – Cetate din Complexul Sarmizegetusei, era prima care înfrunta inamicul care se îndrepta spre capitală.
COVASNA,CV – Cetate dacică întărită cu ziduri de piatră.
COZIA,NT – Cetate dacică întărită cu ziduri de piatră.
CUGIR,AB – Cetate dacică întărită cu şanţ, val de pământ şi palisadă.
DEVA,HD – Cetate dacică întărită cu ziduri de piatră.
FATA CELEI,AB – Aşezare mare cu 40-50 de terase.
FEŢELE ALBE,HD – Cetate din Complexul Sarmizegetusei, ziduri cu structura curioasă, probabil cu rolul de susţinere a teraselor. Nu avea rol militar ci doar de reşedinţă a unui preot.
GHINDARI,MS – Cetate dacică întărită cu ziduri de piatră.
GOGOŞEŞTI,IS
IGEŞTI,VS
JIGODIN,HR
LUPEŞTI,VS
MARCA,SJ
OCNIŢA,VL – Cetate dacică întărită cu şanţ, val de pământ şi palisadă.
ODORHEIU SECUIESC,HR – Cetate dacică întărită cu şanţ, val de pământ şi palisadă.
PIATRA ROŞIE,HD – Cetate din Complexul Sarmizegetusei, fortificată cu zid opus quadratum 102X45m şi opus incertum, probabil adăpostea o garnizoană mai mare fiind aşezată departe de capitală sau poate era reşedinţa unui nobil.
PIATRA ŞOIMULUI,NT – Cetate dacică întărită cu şanţ, val de pământ şi palisadă.
POLOVRAGI,GJ – Cetate dacică întărită cu ziduri de piatră.
PORUMBENII MARI,HG – Cetate dacică întărită cu şanţ, val de pământ şi palisadă.
SĂRĂŢEL,BN – Cetate dacică întărită cu ziduri de piatră.
SIGHIŞOARA,MS – Cetate dacică întărită cu şanţ, val de pământ şi palisadă.
SPRÂNCENATA,OT
STÂNCEŞTI,OT – Cetate dacică întărită cu şanţ, val de pământ şi palisadă.
ŞEICA MICĂ,SB – Cetate dacică întărită cu şanţ, val de pământ şi palisadă.
TELIU,BV – Cetate dacică întărită cu şanţ, val de pământ şi palisadă.
VÂRFUL LUI HULPE,HD – Cetate din Complexul Sarmizegetusei, apăra accesul spre capitală dinspre valea Sibişelului.
ZETEA,HR – Cetate dacică întărită cu şanţ, val de pământ şi palisadă.
ZIMNICEA,TL – Cetate getică întărită cu şanţ, val de pământ şi palisadă, atacată de Alexandru cel Mare în sec. al IV-lea îen.
ŽIDOVAR,SRB – Cetate dacică întărită cu şanţ, val de pământ şi palisadă.

REGII DACI

 ANTYRUS c. 514 – 500 î.Hr (în Muntenia)
 CHARNABON c. 470 – 460 î.Hr.
 COTHELAS (GUDILA) c. 341 î.Hr. ( în Muntenia)
 REX HISTRIANORUM c. 339 î.Hr (în Dobrogea)
 MOSKON c. 335 î.Hr (în Muntenia)
 SARMIS (ARMIS) BASILEUS c. 335 î.Hr (în Transilvania ?)
 ZALMODEGIKOS sec III î.Hr ( în Dobrogea)
 DROMICHAITES c. 320 – 280 î.Hr. ( în Muntenia)
 OROLES sec. II î.Hr. ( în Transilvania şi Moldova)
 REMAXOS sec. II î.Hr. ( în Muntenia )
 ZOLTES sec.II î.Hr. ( în Dobrogea )
 RUBOBOSTES sec. II î.Hr. (incrementa Dacorum)
 THIAMARCOS sec. I î.Hr. (în Muntenia)
 BUREBISTA 70 – 44 î.Hr. (Rege al întregii Dacii)
 DECENEU 44 – ? î. Hr. ( urmaş a lui Burebista)
 COMOSICUS c. 44 – 29 î. Hr. (urmaş a lui Burebista)
 CORYLLUS c. 29 . Hr. – 11 d. Hr. (urmaş a lui Burebista)
 COSON/KOSON c.44 – 28 î.Hr. (rege dac din estul Transilvaniei)
 DICOMES c. 31 î.Hr. ( în Moldova)
 COTYSO c. 31 î.Hr. ( în Muntenia de Vest)
 ROLES c. 29 î.Hr. ( în Muntenia de Est)
 DAPYX c. 29 î.Hr. ( şef dac in Dobrogea)
 ZYRAXES c. 29 î.Hr. ( şef dac in Dobrogea)
 SCORILO c. 67 – 81 d.Hr. (regatul dac)
 DURAS – DIURPANEUS c.81 – 86 d.Hr. (regatul dac)
 DECEBAL 87 – 106 d.Hr. (regatul dac)

 PIEPORUS c. 170 (rege al costobocilor)

ÎMPĂRAŢI DACO – MOESI AI IMPERIULUI ROMAN

 DECIUS TRAIANUS ( 201 – 251 ; 249 – 251) născut la Sirmium (Sremska Mitrovica)
 HOSTILIANUS ( 230-251 ; 251) născut la Sirmium (Sremska Mitrovica)
 AURELIAN (215-275 ; împărat 270-275) născut la Sirmium (Sremska Mitrovica)
 PROBUS (232-282 ; împărat 276-282) născut la Sirmium (Sremska Mitrovica)
 INGENUUS (cca 220/225 – 260) , împărat 259 – 260, născut la ?
 REGALIANUS ( cca.220/225 – 268; împărat 260 – 268) născut la ?
 AUREOLUS ( cca. 220/225 – 268 ; împărat 268) născut în Provincia Dacia
 MAXIMIANUS HERCULIUS (cca 250-310 ; împărat 286-305) născut la Sirmium (Sremska Mitrovica)
 CONSTANTIUS CHLORUS ( cca. 250 – 306; împărat 293 – 306) născut la ?
 GALERIUS MAXIMIANUS ( cca.250 – 311 ; împărat 293 – 311) născut la Villa Romuliana (Gamzigrad)
 LICINIUS (cca. 263/265 – 325; împărat 308 – 324) născut la ?
 FLAVIUS SEVERUS ( cca. 250 – 307 ; împărat 306 – 307) născut la Nissus (Nis)
 MAXIMINUS DAIA (cca.270 – 313, împărat 308-313) născut la Sarkamen
 CONSTANTIN CEL MARE ( 272 – 337, împărat 306 – 337) născut la Nissus (Nis)

CONDUCĂTORI VALAHI ÎN TIMPUL REGALITĂŢII LUI ATTILA (cca 447)

 RAMUNC, duce
 SIGEHER von WALACHEN
 MALDUCA , domn al valahilor
 MADELOS, rege
 CURIDACHUS, rege vasal al lui Atilla

CONDUCĂTORI AI FORMAŢIUNILOR STATALE ÎN TIMPUL INVAZIEI MAGHIARE

Conducătorii din Câmpia Pannonică
 KEAN – (înainte de 895), conducător al ţinutului Pannoniei, strămoşul lui Salanus
 „Ducele” SALANUS – cca.890-907 – şi ulterior
Conducătorii din Transilvania

În Bihor – Satu Mare

 „Ducele” MOROUT – înainte de 890 (bunicul lui Menumorout)
 MENUMORUT – cca. 890 -906 (nepotul lui Morout)

În Banat

 GLAD – cca. 890- 927
 AHTUM (OHTUM) – cca. 970 – 1028/30 (strănepot a lui Glad)
 CHANADINUS – dupa 1028/1030 (alt strănepot a lui Glad)

În Transilvania de Centru

 GELU – cca.890 – 904/5
 IULIU CEL BĂTRÂN – cca.920-975
 IULIU II (PROCUI ) – cca. 950-după 1003 (fiul lui Iuliu cel Batran)
 IULIU III CEL TANAR – cca. 980 – după 1003/1004 (nepotul lui Iuliu cel Batran )
 BUA si BUCNA – 1046 (fii lui Iuliu cel Tanar)

 BÂLEA – 1205 ( cneaz zona Hunedoara-Alba)

CONDUCATORI IN DOBROGEA

 Jupan DIMITRIE – 973
 Jupan GHEORGHE – 973

 TATRYS 1072- 1074

 SATZA 1086 – 1091
 SESTLAV – 1086 – 1091
 TATOS – 1086 – 1091

 PUDILĂ (BUDILĂ) – 1094 – 1096

 BALICA – 1320 – 1347
 DOBROTICI – 1347 – 1386
 IVANCO – 1386 – 1388

Din anul 1389 Dobrogea Intră în componenţa Ţării Româneşti, condusă de Mircea cel Bătrân.

REGNUM VALACHORUM – REGATUL ASANILOR

 – PETRU ASAN 1185 – 1197
 – IOAN ASAN 1189 – 1196
 – IONIŢĂ CALOIANUL 1197 – 1207
 – BORILĂ ASAN 1207 – 1218
 – IOAN ASAN II 1218 – 1241
 – CĂLIMAN I ASAN 1241 – 1246
 – MIHAIL ASAN 1246 – 1256
 – CĂLIMAN II ASAN 1256 – 1257
 – MITU ASAN (Mitso) 1257 – 1258

o – CONSTANTIS TIS 1258 – 1277 (ţar de origine macedoneană)
o – IVAILO 1278 – 1279 (ţar bulgar-haiduc legendar)
o – MIHAIL ASAN II 1278 – 1279 (fiul lui Constantin Tich)

 – IOAN ASAN III 1279 – 1280

o – GHEORGHE TERTER I 1280 – 1292 (ţar de origine cumană)
o – SMILET 1292 – 1298 (ţar de origine cumană)
o – CIAKA 1299 (ţar de origine tătară)
o – THEODOR SVIATOSLAV 1300 – 1322 (ţar de origine cumană)
o – GHEORGHE TERTER II 1322 – 1323 (ţar de origine cumană)

 – MIHAIL III ASAN 1323 – 1330 fiu a lui Şişman
 – IOAN ŞTEFAN ASAN 1330 – 1331 fiu a lui Mihail III Asan
 – IOAN ALEXANDRU ASAN 1330 – 1371 fiu a lui Sraţimir
 – MIHAIL ASAN IV 1331 – 1355 ţar asociat la domnie, fiu Ioan A. A
 – IOAN ASAN III 1337 – 1349 ţar asociat la domnie, fiu Ioan A.A.
 – IOAN ASAN V 1359 – 1371 ţar asociat la domnie, fiu Ioan A.A.
 – IOAN ŞIŞMAN 1371 – 1395 ţar de Tarnovo, fiu Ioan A.A.
 – IOAN SRAŢIMIR 1356 – 1396 ţar de Vidin, fiu Ioan A.A.

DOMNITORII ŢĂRII ROMÂNEŞTI

 – LITOVOI cca.1241 – 1278/9 (voievod În dreapta Oltului)
 – SENESLAU (MISELAV) 1241 – 1272 ? (voievod În stanga Oltului)
 – IOAN cca.1247 (cneaz În Valcea)
 – LUPU (FARCAS) cca.1247 (cneaz În Valcea)
 – BĂRBAT 1279 – 1290 ? (fratele lui Litovoi)
 – RADU NEGRU VODĂ 1291 – 1315 (voievod al Făgăraşului şi Amlaşului)
 – BASARAB I 1315 – 1352 (fiul lui Negru Vodă)
 – NICOLAE ALEXANDRU 1352 – 1364 (fiul lui Basarab I)
 – VLADISLAV I 1364 – 1377 (fiul lui Nicolae Alexandru)
 – RADU I 1377 – 1383 (fiul lui Nicolae Alexandru)
 – DAN I 1383 – 1386 (fiul lui Radu I)
 – MIRCEA CEL BATRAN 1386 – 1395 (fiul lui Radu I)
 – VLAD I 1395 – 1397 (fiul lui Dan I )
 – MIRCEA CEL BATRAN 1397 – 1418 (fiul lui Radu I)

CONDUCĂTORII ŢĂRII MOLDOVEI

 – PLOSCÂNEA cca. 1216 – 1223
 – OLAHA cca. 1246
 – ROMAN cca.1246
 – Conducatori locali 1299
 – Voievod – domn (Herr) 1307-1308
 – Cneji si voievozi 1322
 – Conducatori locali cca.1325

Dinastia Maramureşeană din Moldova

Marca de aparare

 – DRAGOŞ VODĂ cca.1347 – cca.1354
 – SAS cca. 1354 – cca.1359 (fiul lui Dragos Voda)
 – BALC (fiul lui Sas) cca.1359 – 1360 (nepotul lui Dragos Voda)
 – DRAGOS II (fiul lui Giula) cca.1360 – 1361 (nepotul lui Dragos Voda)

DOMNITORII MOLDOVEI

 – BOGDAN VODĂ 1359 – 1367
 – ŞTEFAN VODĂ 1367 – 1368 (nepot a lui Bogdan I, fiul lui Iuga)
 – LAŢCU 1368 – 1373 (fiul lui Bogdan I)
 – COSTEA 1373 – 1375 (fiul lui Bogdan I )
 – PETRU I (MUŞAT) 1375 – 1392 (nepot a lui Bogdan I, fiul lui Stefan)
 – ROMAN I 1392 – 1394 (nepot a lui Bogdan I, fiul lui Stefan)
 – STEFAN I 1394 – 1399 (nepot a lui Bogdan I, fiul lui Stefan)
 – IUGA 1399 – 1400 (fiul lui Roman I)
 – ALEXANDRU CEL BUN 1400 – 1432 (fiul lui Roman I)

VOIEVOZII TRANSILVANIEI

 GELU cca. 900 – 903/4
 TUHUTUM cca. 903/4 – ?
 HORCA ? – cca.920
 LADISLAUS ? – ?
 IULIU cel Batran cca.940 – 970
 IULIU II Procui cca. 970 – 980
 IULIU III cel Tanar cca.980 – 1003
 ZOLTAN ARDELEANUL cca. 1003
 MERCURIUS 1111 – 1113 (primul voievod atestat documentar)
 LEUSTACHIUS RATOT 1164 – 1176
 LEGFORUS 1199 – 1200
 GYULA KAN 1201 – 1202
 NICOLAE 1201 – 1202
 BENEDICT 1202 – 1206 (fiul lui Conrad)
 SMARAGDUS ZSAMBOKI 1206 – 1208
 BENEDICT 1208 – 1209 (fiul lui Conrad)
 MIHAIL KACSICS 1209 – 1212
 BERTHOLD DE ANDECHS 1212 – 1213 (arhiepiscop de Calocea)
 NICOLAE 1213
 GYULA KAN 1213 – 1214
 SIMION 1215
 IPOTH (IPOLIT) 1216 – 1217
 RAFAIL (RAFAIN) 1217 – 1218
 NEUKA (NEVKE) 1219 – 1221
 PAUL 1221 – 1222 (fiul lui Petru)
 MIHAIL KACSICS 1222
 POUSA (POZSA) CSAKI 1226 – 1231 (fiul lui Solum/Solyom)
 GYULA RATOT 1229 – 1233 (fiul lui Leustachius Ratot)
 DIONYSIUS TOMAJ 1233 – 1234
 SERAFIN 1235
 ANDREI 1235 (fiul lui Serafin)
 POUSA (POZSA) CSAKI 1235 – 1241 (fiul lui Solum/Solyom)
 LAURENTIU ABA 1243 – 1252
 STEFAN (dux Transilvaniae) 1257 – 1258 (fiul regelui Bela IV)
 ERNYE AKOS 1258 – 1261 (ban al Transilvaniei)
 STEFAN (dux Transilvaniae) 1260 – 1270 (fiul regelui Bela IV)
 LADISLAU I KAN 1261 – 1265
 NICOLAE GEREGYE 1265 – 1270
 MATEI CSAKI 1270 – 1272
 NICOLAE GEREGYE 1272 – 1273
 IOAN KOSZEGI 1273
 EGIDIUS MANOSZLO 1274
 MATEI CSAKI 1274 – 1275
 UGRINUS CSAKI 1275
 LADISLAU I KAN 1275 – 1276
 UGRINUS CSAKI 1276
 MATEI CSAKI 1276 – 1277
 NICOLAE MEGGYESI 1277 (din neamul Pok)
 FINTA ABA 1278 – 1280
 STEFAN DE MERA 1280
 PETRU 1280
 ROLAND BORSA 1282
 APOR PEC 1283 – 1284
 ROLAND BORSA 1284 – 1285
 MOISE/MOYUS AKOS 1287 – 1288
 ROLAND BORSA 1288 – 1294
 LADISLAU II KAN 1294 – 1315
 LADISLAU III KAN 1315 (neconfirmat de rege)
 NICOLAE MEGGYESI 1315 – 1316 (din neamul Pok)
 DOJA DEBRECENI 1318 – 1321
 TOMA SZECSENYI 1321 – 1342
 NICOLAE SIROKAI 1342 – 1344
 STEFAN LACKFI 1344 – 1350
 TOMA GONYUI 1351 (din familia Csor)
 NICOLAE RAHOLCAI 1351 – 1356
 ANDREI LACKFI 1356 – 1359
 DIONISIE LACKFI 1359 – 1367
 NICOLAE LACKFI 1367 – 1368
 EMERIC LACKFI 1369 – 1373
 STEFAN LACKFI II 1373 – 1376 (fratele lui Emeric)
 LADISLAU DE LOSONCZ 1376 – 1391
 EMERIC BEBEK I 1392 – 1393
 FRANK DE SZECSENY 1293 – 1395
 STIBOR DE STIBORICZ 1395 – 1401

VOIEVOZI ŞI CNEZI MARAMUREŞENI

 NEGRILĂ, cneaz 1270
 RADOMIR, cneaz 1270
 TATOMIR, voievod c.1300
 CODREA BÂRSAN c. 1326
 STANISLĂU BÂRSAN, cneaz 1326
 NICOLAE, cneaz 1334
 MAXIM, cneaz 1334
 BOGDAN, voievod 1335
 DRAGOŞ, voievod 1336
 CRĂCIUN, voievod de Bilca 1343
 SENESLAU, voievod de Dolha 1343
 MAXIM, cneaz 1343
 CODREA, voievod 1345
 OPRIS, cneaz 1345
 MARIŞ, cneaz 1345
 MICU, cneaz 1345

ÎMPĂRAŢII ROMANI

Dinastia Iulio-Claudiană
 Augustus – 16 ianuarie 27 i.Chr. — 19 august 14 d.Chr.
 Tiberius – 19 august – 14 — 16 martie 37
 Caligula – 18 martie 37 — 24 ianuarie 41
 Claudius – 24 ianuarie 41 — 13 octombrie 54
 Nero – octombrie 54 — 11 iunie 68

Anul celor patru împăraţi
 Galba – 8 iunie 68 — 15 ianuarie 69
 Otho – 15 ianuarie 69 — 16 aprilie 69
 Vitellius – 2 ianuarie 69 — 20 decembrie 69

Dinastia Flavilor
 Vespasian – 1 iulie 69 — 24 iunie 79
 Titus – 24 iunie 79 — 13 septembrie 81
 Domitian – 14 septembrie 81 — 18 septembrie 96

Dinastia Antoninilor
 Nerva – 18 septembrie 96 — 27 ianuarie 98
 Traian – 28 ianuarie 98 — 7 august 117
 Hadrian – 11 august 117 — 10 iulie 138
 Antoninus Pius – 10 iulie 138 — 7 martie 161
 Marcus Aurelius – 7 martie 161 — 17 martie 180
 Lucius Verus – 7 martie 161 — martie 169
 Avidius Cassius – 175
 Commodus – 177 — 31 decembrie 192

Dinastia Severilor
 Pertinax – 1 ianuarie 193 — 28 martie 193
 Didius Iulianus – 28 martie 193 — 1 iunie 193
 Septimius Severus – 9 aprilie 193 — 4 februarie 211
 Clodius Albinus – 193 / 195 — 197
 Caracalla – 198 — 217
 Geta – 209 — decembrie 211
 Macrinus – 11 aprilie 217 — iunie 218
 Diadumenian – mai 217 — iunie 218
 Elagabalus – iunie 218 — 222
 Alexandrus Severus – 13 martie 222 — martie 235

Împăraţi din timpul apogeului crizei
 Maximin Tracul – 20 martie 235 — aprilie 238
 Magnus – 235
 Quartinus – 235
 Maximus – 236 — aprilie 238
 Gordian I – 22 martie 238 — 12 aprilie 238
 Gordian al II-lea – 22 martie 238 — 12 aprilie 238
 Pupienus – 22 aprilie 238 — 29 iulie 238
 Balbinus – 22 aprilie 238 — 29 iulie 238
 Gordian al III-lea – 22 aprilie 238 — 11 februarie 244
 Sabinianus – 240
 Filip Arabul – februarie 244 — 249
 Filip II Junior – 244 — 249
 Pacatianus – 248 — 249
 Iotapianus – 248 — 249
 Silbannacus – 249?
 Sponsianus – 249?
 Decius – 249 — iunie 251
 Priscus – 249 — 251
 Licinianus – 250
 Herennius Etruscus – 251 — iunie 251
 Trebonianus Gallus – iunie 251 — august 253
 Hostilian – iunie 251 — 251
 Volusianus – 251 — august 253
 Aemilian – august 253 — octombrie 253
 Valerian – 253 — iunie 260
 Uranius Antoninus – 253 — 254
 Gallienus – 253 — septembrie 268
 Saloninus – 260
 Ingenuus – 258 sau iunie 260
 Regalianus – 260
 Macrianus Major – 260 — 261
 Macrianus Minor – 260 — 261
 Quietus – 260 — 261
 Mussius Aemilianus – 261 — 261 sau 262
 Aureolus – 268
 Postumus – 260 — 269
 Laelianus – 269
 Marius – 269
 Victorinus – 269 — 271
 Domitianus – 270 — 271
 Tetricus I – 271 — 274

Imperiul Illyrian
 Claudius II Gothicus – 268 — august 270
 Quintillus – august 270 — septembrie 270
 Aurelian – august 270 — 275
 Septimius – 271
 Tacitus – noiembrie / decembrie 275 — iulie 276
 Florianus – iulie 276 — septembrie 276
 Probus – iulie 276 — septembrie 282
 Saturninus – 280
 Proculus – 280
 Bonosus – 280
 Carus – septembrie 282 — iulie / august 283
 Numerian – iulie / august 283 — noiembrie 284

Dominate
 Diocletian – 20 noiembrie 284 — 1 mai 305
 Maximian – 1 aprilie 286 — 1 mai 305
 Galerius – 1 mai 305 — mai 311
 Severus II – august 306 — 16 septembrie 307
 Maxentius – 28 octombrie 306 — 28 octombrie 312
 Maximian – 307 — 308
 Constantin I cel Mare – 307 — 22 mai 337
 Domitius Alexander – 308
 Licinius – 11 noiembrie 308 — 18 septembrie 324
 Maximinus Daia – 1 mai 310 — iulie / august 313
 Valerius Valens – decembrie 316 — 1 martie 317
 Martinianus – iulie 324 — 18 septembrie 324
 Constantin II – 337 — 340
 Constantius II – 337 — 361
 Constant – 337 — 350
 Magnentius – ianuarie 350 — 11 august 353
 Vetriano – cca. 350
 Nepotianus – cca. 350
 Iulian Apostatul – noiembrie 361 — iunie 363
 Iovianus – 363 — 17 februarie 364

Dinastia Valentiniană
 Valentinian I – 26 februarie 364 — 17 noiembrie 375
 Valens – 28 martie 364 — 9 august 378
 Procopius – septembrie 365 — 27 mai 366
 Gratian – 24 august 367 — 383
 Valentinian al II-lea – 375 — 392
 Magnus Maximus – 383 — 388
 Flavius Victor – cca. 386 — 388
 Eugenius – 392 — 394

Imperiul Britannic 286 — 297
 Carausius – 286 — 293
 Allectus – 293 — 297

Dinastia Teodosiană
 Teodosius I cel Mare – 379 — 17 ianuarie 395
 Arcadius – 383 — ianuarie 395
 Honorius – 23 ianuarie 393 — 395

Imperiul de Apus
 Honorius – 395 — 15 august 423
 Priscus Attalus – 409 — 410
 Priscus Attalus – 414 — 415
 Constantin al III-lea – 407 — 411
 Constant al II-lea – 409 — 411
 Iovinus – 411 — 413
 Sebastianus – 412 — 413
 Constantius III – 421
 Iohannes – 423 — 425
 Valentinian al III-lea – 425 — 16 martie 455
 Petronius Maximus – 17 martie 455 — 31 mai 455
 Avitus – iunie 455 — 17 octombrie 456
 Majorian – 457 — 2 august 461
 Libius Severus – 461 — 465
 Anthemius – 12 aprilie 467 — 11 iulie 472
 Olybrius – iulie 472 — 2 noiembrie 472
 Glycerius – 5 martie 473 — iunie 474
 Julius Nepos – iunie 474 — 25 aprilie 480
 Romulus Augustus – 31 octombrie 475 – 4 septembrie 476
Împăraţii bizantini – Imperiul roman de răsărit
• Constantin I cel Mare (324 – 337)
• Constans (337 – 350)
• Constantius II (337 – 361)
• Iulian II Apostatul (361-363)
• Iovianus (363-364)
• Procopius (365)
• Valens (364-378)
• Theodosius I cel Mare (379-395)
• Arcadie (395 – 408)
• Teodosie al II-lea (408 – 450)
• Sf. Marcian (450 – 457), pomenit la 17 februarie
• Leon I (457 – 474)
• Leon al II-lea (474)
• Zenon (474 – 475)
• Basiliscus (475 – 476)
• Zenon (a doua oară: 476-491)
• Anastasie I (491 – 518)
• Iustin I (518 – 527)
• Sf. Iustinian cel Mare (527 – 565), pomenit la 14 noiembrie
• Iustin al II-lea (565 – 578)
• Tiberiu Constantin (578 – 582)
• Mauriciu (582 – 602)
• Focas „Tiranul” (602 – 610)
• Heraclie (610 – 641)
• Constantin şi Heraklonas (641)
• Constans al II-lea Pogonatul (641 – 668)
• Sf. Constantin cel Nou sau Constantin al IV-lea (668 – 685), pomenit la 3 septembrie
• Iustinian al II-lea (685 – 695)
• Leontius (695 – 698)
• Tiberius al II-lea (698 – 705)
• Iustinian al II-lea (a doua oară: 705 – 711)
• Filip Bardanes (711 – 713)
• Anastasie al II-lea (713 – 715)
• Teodosie al III-lea (715 – 717)
• Leon al III-lea Isaurianul (717 – 741)
• Constantin al V-lea Copronimul (741 – 775), iconoclast
• Leon al IV-lea Khazarul (775 – 780)
• Constantin al VI-lea Orbul (780 – 797)
• Drept-credincioasa Împărăteasă Irina (797 – 802); a restabilit cultul icoanelor
• Nichifor I Genikos (802 – 811)
• Mihail I Rangabe (811 – 813)
• Leon al V-lea Armeanul (813 – 820)), iconoclast
• Mihail al II-lea Amorianul („Bâlbâitul”) (820 – 829)
• Teofil (829 – 842)
• Teodora a II-a (842 – 855)
• Mihail al III-lea Bețivul (855 – 867)
• Vasile I Macedoneanul (867 – 886)
• Leon al VI-lea „Filozoful” (886 – 912)
• Alexandru (912 – 913)
• Constantin al VII-lea Porfirogenetul (913 – 920)
• Roman I Lecapenos (920 – 945)
• Constantin al VII-lea Porfirogenetul (a doua oară: 945 – 959)
• Roman al II-lea Lecapenos (959 – 963)
• Nichifor al II-lea Focas (963 – 969)
• Ioan Tzimiskes (969 – 976)
• Vasile al II-lea Bulgaroctonul (976 – 1025)
• Constantin al VIII-lea Porfirogenetul (1025 – 1028)
• Roman al III-lea Arghir (1028 – 1034)
• Mihail al IV-lea Paflagonianul (1034 – 1041)
• Mihail al V-lea (1041 – 1042)
• Constantin al IX-lea Monomahul (1042 – 1055)
• Mihail al VI-lea Bringas (1056 – 1057)
• Isaac I Comnen (1057 – 1059)
• Constantin al X-lea Duca (1059 – 1067)
• Roman Diogenes (1067 – 1071)
• Mihail al VII-lea Duca (1071 – 1078)
• Nichifor al III-lea Botaniates (1078 – 1081)
• Alexie I Comnen (1081 – 1118)
• Ioan al II-lea Comnen (1118 – 1143)
• Manuel I Comnen cel Mare (1143 – 1180)
• Alexie al II-lea Comnen (1180 – 1183)
• Andronic I Comnen (1183 – 1185)
• Isaac al II-lea Anghelos (1185 – 1195)
• Alexie al III-lea Anghelos (1195 – 1203)
• Alexie al IV-lea Anghelos (1203 – 1204)
• Alexie al V-lea Anghelos (1204)
• Constantin XI Laskaris (1204-1205)
Impăraţii Imperiul de la Niceea
• Teodor I Lascaris (1204 – 1222)
• Ioan al III-lea Duca Vataţis ‎ (1222 – 1254)
• Teodor al II-lea Lascaris (1254 – 1258)
• Ioan al IV-lea Lascaris (1258 – 1261)
• Mihail al VIII-lea Paleologul (co-împărat între 1259 – 1261)
Impăraţii Imperiul Latin
• Balduin I de Flandra (1204 – 1205)
• Henric I de Flandra (1205 – 1216)
• Pierre de Courtenay (1217)
• Yolanda de Courteney (1217 – 1219)
• Robert de Courteney (1219 – 1228)
• Balduin II (1228 – 1261)
Imperiul Roman de Răsărit (restaurat)
• Mihail al VIII-lea Paleolog (1261 – 1282)
• Andronic al II-lea Paleolog (1282 – 1328)
• Andronic al III-lea Paleolog (1328 – 1341)
• Ioan al V-lea Paleolog (1341 – 1376)
• Ioan al VI-lea Cantacuzino (co-împărat între 1347 – 1354)
• Andronic al IV-lea Paleolog (1376 – 1379)
• Ioan al V-lea Paleolog (a doua oară: 1379 – 1391)
• Manuel al II-lea Paleolog (1391 – 1425)
• Ioan al VII-lea Paleolog (co-împărat între 1399 – 1402)
• Ioan al VIII-lea Paleolog (1425 – 1448)
• Sf. Constantin al XI-lea Paleolog Dragases (1448 – 1453)
Constantinopolul este cucerit în anul 1453, de către Mohamed al II-lea Cuceritorul, în vârstă de 21 de ani.

REGII UNGARIEI

Dinastia Arpadiană:

 ARPAD 905 – 907 (fiul lui Almus)
 ZSOLT 907 – 947 (fiul lui Arpad)
 FAJSZ 947 (nepot de frate a lui Arpad)
 TAKSONY 947-972 (fiul lui Zsolt / Zoltan)
 GEZA 972 – 997 (fiul lui Taksony)
 ISTVAN (STEFAN I) 997 – 1038 (fiul lui Geza)
 PETRU ORSEOLO 1 038 – 1041 (fiul surorii lui Stefan I)
 SAMUEL ABA 1041 – 1044 (sotul fiicei lui Geza)
 PETRU ORSEOLO 1044 – 1046 (fiul surorii lui Stefan I)
 ANDRAS I 1046 – 1060 (fiul lui Vazul, fratele lui Geza)
 BELA I 1060 – 1063 (fratele lui Andrei I)
 SALAMON 1063 – 1074 (fiul lui Andrei I)
 GEZA I 1074 – 1077 (fiul lui Bela I)
 LASZLO cel Sfant 1077 – 1095 (fiul lui Bela I)
 KALMAN Carturarul 1095-1116 (fiul lui Geza I)
 ISTVAN II 1116 – 1131 (fiul lui Kalman)
 BELA II Orbul 1131 – 1141 (nepotul lui Geza I)
 GEZA II 1141 – 1162 (fiul lui Bela II)
 ISTVAN III 1162 – 1172 (fiul lui Geza II)
 LASZLO II 1162 – 1163 (fiul lui Bela II, impotriva regelui)
 ISTVAN IV 1163 – 1165 (fiul lui Bela II, impotriva regelui)
 BELA III 1172 – 1196 (fiul lui Geza II)
 IMRE 1196 – 1204 (fiul lui Bela III)
 LASZLO III Infrantul 1204 – 1205 (fiul lui Imre)
 ANDRAS II 1205 – 1235 (fiul lui Bela III)
 BELA IV 1235 – 1270 (fiul lui Andras II)
 ISTVAN V 1270 – 1272 (fiul lui Bela IV)
 LASZLO Cumanul 1272 – 1290 (fiul lui Istvan V)
 ANDRAS III Venetianul 1290 – 1301 (fiul lui Andras II)

Dinastii străine:

 WENCESLAV III de Boemia 1301 -1305 (din dinastia Premysl)
 OTTO III de Bavaria 1305-1307 (din casa de Wittelbach)
 CAROL I ROBERT DE ANJOU 1308 – 1342 (fiul lui Carol Martell de Anjou)
 LUDOVIC I cel Mare 1342 – 1382 (fiul lui Carol I)
 MARIA D’ANJOU 1382 – 1385 (fiica lui Ludovic I)
 CAROL II cel Mic 1385 – 1386 (fiul lui Lajos, duce de Durazzo)
 MARIA D’ANJOU 1386 – 1395 (fiica lui Ludovic I)
 SIGISMUND DE LUXEMBURG 1387 – 1437 (sotul Mariei D’Anjou)

CONDUCĂTORII BULGARIEI

Vechea Bulgarie
• 632-651 : Kubrat (Kurt), rege, Dinastia Dulo
• 651-668 : Batbayan, rege, Dinastia Dulo
Țaratul Bulgar
• 668-700 : Asparuh, cneaz, Dinastia Dulo
• 700-721 : Tervel, rege, Dinastia Dulo
• 718-724 : Kormesii, rege, Dinastia Dulo
• 725-739 : Sevar, rege, Dinastia Dulo
• 739-756 : Kormisoș, rege, Dinastia Vokil
• 756-759 : Vineh, rege, Dinastia Vokil
• 759-763 : Teleț, rege, Dinastia Ugain
• 763-766 : Savin, rege, Dinastia Vokil
• 766 (40 de zile) : Umor, rege, Dinastia Vokil
• 766-768 : Toktu, rege, Dinastia Ugain
• 768-772 : Pagan, rege
• 772-777 : Telerig, rege
• 777-803 : Kardam, rege, Dinastia Dulo?
• 803-814 : Krum, rege, Dinastia Krum (Dinastia Dulo?)
• 814-831 : Omurtag, rege, Dinastia Krum
• 831-836 : Malamir, rege, Dinastia Krum
• 836-852 : Presian I, rege, Dinastia Krum
• 852-889 : Boris I, botezat Michel I, rege, Dinastia Krum
• 889-893 : Vladimir, rege, Dinastia Krum
• 893-927 : Simeon I, rege, 917 – țar (împăratul), Dinastia Krum
• 927-969 : Petru I, țar, Dinastia Krum
• 969-972 : Boris al II-lea, țar, Dinastia Krum
• 980-997 : Roman, țar, Dinastia Krum
• 991-1014 : Samuel, țar, Dinastia Comitopouloï
• 1014-1015 : Gabriel Radomir, țar, Dinastia Comitopouloï
• 1015-1018 : Ioan Vladislav, țar, Dinastia Comitopouloï
• 1018-1018 : Presian al II-lea, țar, Dinastia Comitopouloï
• 1040-1041 : Petru al II-lea Delian, țar, Dinastia Comitopouloï
• 1072 : Petru al III-lea (Constantin Bodin), țar, Dinastia Vojislavljević
Regnum Valachorum (dupa istoricii clasici)
• 1185-1197 : Petru al IV-lea, țar, Dinastia Asăneștilor
• 1189-1196 : Ioan Asan I, țar, Dinastia Asăneștilor
• 1197-1207 : Caloian, țar, Dinastia Asăneștilor
• 1207-1218 : Boril, țar, Dinastia Asăneștilor
• 1218-1241 : Ioan Asan al II-lea, țar, Dinastia Asăneștilor
• 1241-1246 : Căliman I Asan, țar, Dinastia Asăneștilor
• 1246-1256 : Mihail al I-lea Asan, țar, Dinastia Asăneștilor
• 1256-1257 : Căliman al II-lea Asan, țar, Dinastia Asăneștilor
• 1257-1258 : Mitzo Asan, țar, Dinastia Asăneștilor
• 1258-1277 : Constantin I Tich, țar, Dinastia Asăneștilor (Dinastia Tich)
• 1277-1279: Ivailo
• 1277-1279 : Mihail al II-lea Asan, țar de Tarnovo, Dinastia Asăneștilor
• 1279-1280 : Ioan Asan al III-lea, țar, Dinastia Asăneștilor
• 1280-1292 : Gheorghe I Terter, țar, Dinastia Terter (Tertereș)
• 1292-1298 : Smileț, țar, Dinastia Smileț
• 1298-1299 : Smilțena, țarină, Dinastia Smileț (Paleolog)
• 1299-1300 : Ceaka Nogai, țar, descendent din Temüügin (Ginghis Han)
• 1300-1322 : Teodor Svetoslav, țar, Dinastia Terter
• 1322-1323 : Gheorghe al II-lea Terter, țar, Dinastia Terter
• 1323-1330 : Mihail al III-lea Asan, țar, Dinastia Asăneștilor şi Dinastia Șișman
• 1330-1331 : Ioan Stefan Asan, țar, Dinastia Asăneștilor şi Dinastia Șișman
• 1331-1371 : Ioan Alexandru Asan , țar, Dinastia Asăneștilor si Dinastia Strațimir
• 1371-1395 : Ioan Șișman, țar, Dinastia Asăneştilor si Dinastia Șișman
• 1356-1396 : Ioan Strațimir, țar, Dinastia Asăneştilor si Dinastia Strațimir

POPOARE MIGRATOARE

 Goţii ~ cca. 271 – inainte de 376/ dupa 420
 Hunii ~ cca. 376/420 – 469
 Gepizii ~ cca. 454 – 567
 Slavii ~ cca. 450 – 650
 Avarii ~ cca. 567 – 797/803
 Bulgarii ~ cca. 632 – 864
 Ungurii ~ cca. 839 – 1028
 Pecenegii ~ cca. 895 – 1121
 Cumanii ~ 1065 – 1241
 Tătarii ~ 1241 – 1285, şi după 1285 până în 1717.